Przejdź do treści

Warto przeczytać

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”     Wisława Szymborska

Rodzicu, najważniejsze korzyści z czytania dziecku to:

1. Budowanie silnej więzi ze swoim dzieckiem – dzięki codziennemu czytaniu, zaspokoisz najważniejszą potrzebę rozwojową swojej pociechy.

2. Rozwijanie umiejętności językowych i komunikacyjnych – im więcej książek przeczytasz dziecku, tym więcej pozna i zapamięta nowych słów.

3. Pobudzanie i rozwój wyobraźni – czytając dziecku powodujesz, że przenosi się w wyimaginowany świat i tworzy sobie w głowie obrazy.

4. Rozwój empatii – wyimaginowany świat, w który dziecko przenosi się za każdym razem, gdy mu czytasz, pozwala mu zrozumieć emocje i relacje międzyludzkie. Poznaje wtedy całą gamę uczuć, nazywa je i wie, jak można je wyrażać.

5. Pomoc w trudnych sytuacjach – książka, którą czytasz dziecku, może mieć działanie terapeutyczne. Sytuacje, w których znajdują się bohaterowie, mogą być drogowskazem dla dziecka w momencie, gdy samo napotka na swojej drodze problemy. Czytając, dajesz mu więc gotowe do zastosowania wzorce radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

6. Budowanie poczucia własnej wartości dziecka – kiedy czytasz dziecku, chcąc nie chcąc, musisz się skupić na tej czynności. Dajesz zatem dziecku coś najcenniejszego – swój czas i wyłączną uwagę, a co za tym idzie, możliwość przytulenia się, zadania nurtujących pytań i uzyskania na nie odpowiedzi. Wszystko to pozwala dziecku czuć się ważnym, potrzebnym i kochanym, a to najlepsza podstawa do budowania i wzmacniania poczucia własnej wartości.

7. Poszerzanie wiedzy – książki, które czytasz dziecku, przynoszą mu rozległą wiedzę  o konkretnych dziedzinach życia, pobudzają jego ciekawość i pozwalają mu rozwijać zainteresowania.

Biblioteczka Mądrego Rodzica

„Wychowanie dziecka nie jest zadaniem łatwym. Niemal każdy rodzic boryka się z pytaniami:

Czy moje dziecko jest szczęśliwe?

Czy potrafię je ochronić przed zagrożeniami świata?

Czy jestem dobrym rodzicem?

Odpowiedzi na te i inne ważne pytania możemy szukać w książkach.”

RodzinneCzytanie.pl

Zachęcamy do lektury !

Skip to content