Przejdź do treści

Barometr Goethego

  • przez

Przy wejściu do ogrodu, na tablicy z regulaminem  bezpiecznego korzystania z placu zabaw pojawił się (nie lampa Aladyna jak myślały dzieci 🙂 barometr Goethego. Nasi wychowankowie już potrafią odczytywać wskazania barometru i przewiedzieć pogodę.

Jest to przyrząd, który w fascynujący sposób pozwala przewidzieć pogodę. Dzięki barometrowi jesteśmy w stanie ocenić, czy wartość ciśnienia atmosferycznego rośnie, czy maleje, a to właśnie zmiany ciśnienia mają wpływ na zmiany pogody.

Gdy ciśnienie spada powoli, a jednocześnie wieje wiatr, latem nadejdzie ochłodzenie i deszczowa pogoda, natomiast zimą – ocieplenie, nawet odwilż. Z kolei szybki spadek ciśnienia zapowiada latem burzę, a zimą – śnieżycę.

Jeśli ciśnienie wzrasta powoli, jest to zapowiedzią upału i suszy latem, a zimą silnego mrozu. Nagły wzrost ciśnienia oznacza nadejście krótkiego okresu ładnej pogody, ale także mgły.

Jak odczytać zmiany ciśnienia z barometru Goethego?

Zmiany ciśnienia w barometrze Goethego oceniamy na podstawie zmian poziomu cieczy w cienkiej rurce barometru. Aby obserwacja była dokładna, warto na początku obserwacji oznaczyć aktualny poziom cieczy w cienkiej rurce.

  • Kiedy poziom cieczy w cienkiej rurce podniósł się, oznacza to, że ciśnienie atmosferyczne zmalało.
  • Kiedy poziom cieczy w cienkiej rurce opadł, oznacza to, że ciśnienie atmosferyczne wzrosło.

Barometr Goethego to przykład barometru hydrostatycznego. Zbudowany jest ze szklanej bańki i połączonej z nią szklanej rurki (tworzą tzw. naczynia połączone). W naczyniach znajduje się zabarwiona woda, a całość ma tak dobrany kształt, aby pomiędzy tymi naczyniami nie było przepływu powietrza. Większy pojemnik jest szczelnie zamknięty, w ten sposób, że wypełniające bańkę powietrze również jest zamknięte.

Jeśli od momentu rozpoczęcia obserwacji przyrządu ciśnienie atmosferyczne wzrośnie, to woda znajdująca się w wąskim naczynku zostanie „wepchnięta” do środka bańki zrównując tym samym ciśnienie w bańce z ciśnieniem atmosferycznym, panującym na zewnątrz bańki. Będzie to widoczne w postaci obniżonego poziomu wody w wąskim naczyniu względem poziomu z początku obserwacji. W drugim, szerokim naczyniu, poziom cieczy oczywiście się podniesie, ale z uwagi na to, że średnica przekroju tego naczynia jest kilkakrotnie większa od średnicy przekroju rurki, podwyższenie poziomu cieczy będzie niezauważalne.

Podobnie działa to w drugą stronę – gdy ciśnienie atmosferyczne obniży się, poziom cieczy w rurce podniesie się.

 

Skip to content